Pracownicze Plany Kapitałowe są nowością, a ich zrozumienie wymaga solidnej dawki wiedzy. Pracodawcy od 2019 r. poznają obowiązki, które nakłada na nich prawo, a pracownicy zastanawiają się nad wartościami nowego programu emerytalnego. Eksperci wdrożeń z PKB dzielą się z nimi wiedzą. Dzięki informacjom zdobytym na specjalnych szkoleniach uczestnicy wydarzeń mogą podjąć decyzję o tym, jak zabezpieczyć kapitał na przyszłość.


Wprowadzenie nowego systemu emerytalnego wiąże się z potrzebą wyjaśnienia jego szczegółów głównym zainteresowanym. Eksperci PKB zajmują się szkoleniami dedykowanymi pracodawcom i ich pracownikom. Celem jest przede wszystkim dzielenie się wiedzą o nowym programie, rozwianie wątpliwości i przy okazji zapoznanie uczestników PPK z ich prawami i obowiązkami.

Dopasowanie tematyki szkoleń do potrzeb uczestników

Pierwsze firmy rozpoczęły wdrożenia PPK w lipcu 2019 r., dlatego wiedza o programie rozwija się w oparciu o ich doświadczenia. Pracownicy firm często mają podobne obawy i wątpliwości, dlatego warto oprzeć właśnie na nich tematykę szkoleń. Wybór instytucji finansowej i dołączenie do programu to najważniejsze zagadnienia, które wymagają szczegółowego omówienia.

Ważnym elementem każdego szkolenia jest także uświadomienie pracownikom, że mają wpływ na wybór instytucji finansowej. Jeśli pracodawca organizuje reprezentację pracowników do wyboru instytucji finansowej, pracownik znający zagadnienia planów kapitałowych aktywnie wesprze pracodawcę w całym procesie wdrożeniowym. Na szkoleniu pokazujemy, co realnie zyskamy w ramach systemu emerytalnego ZUS oraz jaki wpływ na przyszłość każdego z nas może mieć uczestnictwo w systemie PPK – wyjaśnia Michał Batycki, ekspert wdrożeń PPK w firmie konsultingowej PKB, która organizuje szkolenia dla pracowników.

 

Lista często zadawanych pytań:

  1. Co odróżnia PPK od OFE – czy odłożone pieniądze będą zawsze własnością pracownika?
  2. Czy PPK jest opłacalne – jak wyglądają składki realnie i o jakie kwoty zostanie pomniejszona pensja uczestnika PPK?
  3. Kiedy można wypłacić pieniądze najwcześniej i ile z odłożonej kwoty można uzyskać przed emeryturą?
  4. Czy pracownik może wypłacić mniejszą kwotę z konta PPK?
  5. Czy prawo spadkowe obejmuje PPK? Co dzieje się z pieniędzmi po śmierci właściciela konta PPK?
  6. Czy prowadzenie rachunku PPK jest płatne i czy to jest duże obciążenie finansowe?

 

Pół roku, ponad 200 spotkań i 60 tys. przeszkolonych pracowników

Szkolenia wyjaśniające zasady działania PPK dedykowane pracownikom są ważnym elementem w rozwoju nowoczesnego miejsca pracy. Pracodawca zapewnia w ten sposób dostęp do wiedzy o planach kapitałowych, zgodnie z wymogami Ustawy o PPK, a jednocześnie umożliwia pracownikom podjęcie świadomej decyzji o dołączeniu do programu oszczędności emerytalnych.


Wspieramy wdrożenie PPK od A do Z. Skontaktuj się z ekspertami PKB

 

Instytucje finansowe